Стара Загора с мащабна програма за подобряване на дигиталната грамотност сред учениците
В Стара Загора стартира специална програма за подобряване на дигиталната грамотност сред учениците. Това обявиха от Telerik Academy School по време на събитието „IT образование Стара Загора“, което се проведе на 11. май. То беше насочено към учители, директори и университетски преподаватели с интерес към темата.
През следващата учебна година осем старозагорски училища пилотно ще въведат школи по програмиране и дизайн в програмите си. Това са ПГКНМА „Проф.Минко Балкански“, СУ „Иван Вазов“, ППМГ „Гео Милев“, ГПЧЕ „Ромен Ролан“, СУ „Железник“, СУ „Васил Левски“, Търговска гимназия „Княз Симеон Търновски“ и II ОУ „П. Р. Славейков“.
Училищата ще получат достъп до лицензирани програми, както и пълна свобода да ги прилагат по най-подходящия начин, съобразно интересите на учениците. Програмите, които предстоят да бъдат интегрирани през новата учебна година, са „Киберсигурност“ и „Уеб дизайн“.
През следващите години целта е програмите на Telerik Academy School да бъдат достъпни за ученици от всички училища на територията на Община Стара Загора.
Основната цел на събитието „IT Образование Стара Загора“ беше да популяризира използването на съвременни технологии в образованието и да предостави нови възможности за оптимизиране на процесите на преподаване и учене, както и за подобряване на комуникацията между учители и ученици.
Лекцията беше открита от Боряна Пейчева от Сдружение „IT Стара Загора“. Тя разказа повече за важността на връзката между IT бизнеса и образованието и благодари за подкрепата и партньорството на Община Стара Загора за развитието на високотехнологичния сектор в региона.
Присъстващите поздрави и зам.-кметът на Община Стара Загора Надежда Чакърова. „Времето, в което живеем, показва нуждата от това младото поколение да има добра грамотност, свързана с технологиите и дигитализацията. На добър час на фестивала, нека извлечем най-доброто и да го приложим успешно“, каза тя.
В събитието се включиха още Петър Шарков, изпълнителен директор на Училищна Телерик Академия, Теодора Нончева, преподавател в ПГКНМА „Проф. Минко Балкански" и в Тракийския университет, Яница Господинова, учител в „Заедно в час“, Александър Ангелов, съосновател и управител на Център за творческо обучение и Емануил Манолов, учител в СУ „Неофит Рилски“ в Харманли.
Петър Шарков аргументира пред публиката важността на технологичното образование и развитието на сектора в региона и разказа за възможностите всяко училище да бъде част от Телерик школите.
За това какви съвременни методи и технологии могат да бъдат използвани в процесите на преподаване и учене говори Теодора Нончева. Тя сподели част от своя опит на учител по информатика и информационни технологии и трейнър на учители и даде идеи за въвеждане на качествено технологично обучение от началния курс.
Александър Ангелов, който е съосновател и управител на Център за творческо обучение, акцентира върху новата STEM програма и какво е мястото на технологиите в нея. Даде и насоки как може всяко училище да изгради успешно свой високотехнологичен център.
Защо е важна ролята на сътрудничеството в образователния процес и как взаимната подкрепа между образователната система и бизнеса могат да допринесат и за двете разказа Яница Господинова - учител по английски език в Професионалната гимназия по електроника „Джон Атанасов“ в Стара Загора. Тя сподели повече и за програмата за професионално развитие на училищни екипи „Училища за пример“ и Международния европейски проект NEST (Novice Educator Support and Training – NEST).
В събитието се включи и Емануил Манолов от клуб innovaone, който е преподавател в СУ „Неофит Рилски“ в Харманли. Той също говори за важността на партньорството между образователните институции в технологично направление и бизнеса. Освен това разказа и как в СУ „Неофит Рилски“ са успели да изградят и развиват успешно към момента свой високотехнологичен клуб.